Blog News

IPhone Diğer Sistem Verileri Nasıl Silinir?

iPhone verileri diğer sistemler Çok Fazla Depolama AlanıTüketiyor? Nasıl yapılacağını bilmek ister misiniz? Temizlemek mi?

Mobil cihaz kullanıcıları birçok depolama alanı sorunuyla karşı karşıyadır. Depolama alanı, mobil cihaz kullanıcıları için önemli bir sorundur.

Depolama alanını kontrol etmek, hangi uygulamaları yüklediğinizi veya sildiğinizi yöneterek, videoları ve dosyaları depolayarak, bulut depolama hizmetlerini kullanarak ve diğer birçok yöntemle yapılabilir.

Birçok iPhone kullanıcısı ‘Diğer Sistem Verileri’nin iPhone saklama alanlarının büyük bir yüzdesini tüketmesiyle ilgili sorunlar yaşamaktadır.

Sistem Verileri aşırı büyük boyutlara ulaştığında yapabileceğiniz çok az şey vardır.

IPhone Depolama Alanı nasıl kontrol edilir?

IPhone’unuzun uygulamalar ve veriler için ne kadar depolama alanı kullandığını görün:

 • Ardından, Ayarlar> Genel > iPhone Saklama Alanı’na gidin.

En üstte iPhone’unuzun ne kadar alana sahip olduğunu ve hangi verileri içerdiğini gösteren bir grafik bulacaksınız. Bunun altında, telefonunuzdaki tüm uygulamaların ve hem uygulama hem de verileri için kullandıkları alan miktarının bir listesini göreceksiniz.

Sahip olduğunuz verilerin dört kategoriye ayrıldığını göreceksiniz: Medya, Uygulamalar, Fotoğraflar ve Diğer.

Depolama alanının taranması ve analiz edilmesi biraz zaman alabileceğinden, grafik iPhone’unuzda hemen görünmeyebilir. Grafik göründükten sonra stabilize olması için birkaç saniye beklemeniz gerekir. Telefonunuz analizini tamamlarken uygulama listesi ve depolama alanı boyutu değişmiş olabilir.

IPhone’un iPhone dışındaki depolama alanı nedir?

Tüm ayar tercihleriniz, önbellekleriniz (caches), kayıtlı mesajlarınız, sesli notlarınız vb. iPhone ve iPad’inizin “Diğer Kategorisi “nde saklanır.

Aygıtınızdaki içerikler uygulamalar, fotoğraflar ve medya olarak kategorize edilebilir. Diğer kategoriler arasında iCloud Drive (iCloud Drive), Apple Books, Mesajlar, Apple Books, iCloud, Sistem ve Diğer yer alır.

Diğer kategoriler Bu, Siri sesleri, yazı tipleri, sözlükler ve silinemeyen günlükler gibi silinebilir olmayan öğeleri içerir. Ayrıca Spotlight dizini, Anahtar Zinciri ve diğer sistem verilerini de içerir.

Bu yaygın birifadediriPhone içindiğer sistem verileri5-20 GB arasında olmalıdır. Ancak, miktar 20 GB’ın çok üzerindeyse o zaman kontrolden çıkmış demektir.

IPhone depolama alanında başka neler var?

iPhone verileri diğer sistem ler Bu klasör çoğunlukla Safari ve iOS tarafından oluşturulan sistem ve önbellek dosyalarıyla doludur.

Diğer depolama alanı kategorisi Çeşitli kategorisi, ana kategorilere uymayan öğeleri içerir.

Sistem Verimi Neden Bu Kadar Yüksek?“İşte bu alanın çoğunu kaplayan şey”

 • Dosya sistemi Apple, belirli bir uygulamaya ait olmayan ancak yine de iOS tarafından kullanılan öğeleri kullanır. Örneğin yeni Siri sesleri ve yazı tipleri buna dahildir, çünkü bunlar uygulamalar veya işletim sisteminin kendisi tarafından kullanılmak üzere tanımlanmamıştır.
 • Geçicidosyalar Geçici veriler iPhone Sistem Verileri olarak saklanır ve iOS artık ihtiyaç duymadığında kaldırılabilir.
 • Önbellekler ve günlükler web sitesinde saklanır. Web sitesi oturumları, otomatik doldurulan URL’ler ve önceden yüklenen web siteleri bunlara örnektir.
 • Akış için medya önbellekleri . iOS, sorunsuz oynatmayı garanti etmek için en çok akış yapılan medyanızın önbelleklerini depolar. Bu, büyük miktarda depolama alanı tüketir.

IPhone’un diğer sistem verilerini nasıl silerim?

IPhone’un sistem depolama alanı tamamen silinemez. iPhone verileri diğer sistemler Yerden tasarruf etmenin tek yolu sistem dosyalarının sayısını azaltmaktır.

Nasıl yapılacağına dair birçok seçenek variPhoneve diğer sistem verilerini kaldırın. IPhone’daki “Diğer verileri” manuel olarak silebilir veya daha hızlı yapmak için bir araç kullanabilirsiniz.

 • Safari önbelleğini temizleyin
 • E-postanızı silin
 • Sesli notları silme
 • Kullanmadığınız uygulamaları silin
 • Daha az video ve müzik uygulaması kullanın
 • Uygulamalardan önbellekleri silme

Safari önbelleğini temizleme

En fazla depolama alanı kaplayan veriler genellikle Safari Tarayıcı önbelleğidir. Bunu boşaltmak kolaydır ve kolayca bir gigabayttan fazla yer kaplayabilir.

E-postalarınızı silin

Öğeleri başka yerlerde depolayarak da yerden tasarruf edebilirsiniz.iniPhone içindiğersistem verileriE-postalarınızı temizleyerek. Çok fazla e-postanız varsa büyük miktarda depolama alanı kullanabilirsiniz.

Büyük ekleri olan e-postaları silmelisiniz. E-posta uygulaması kendi önbelleğini tutar. Bu önbellek kolayca temizlenemez, ancak e-posta hesaplarınızı kaldırarak ve ekleyerek temizleyebilirsiniz.

Sesli notları silin

Alanınızın sesli notlar tarafından tüketildiğini fark edebilirsiniz. Sesli Notlar uygulamasını başlatın ve istenmeyen notları sola kaydırın. Ardından “Sil “e dokunun.

Kullanmadığınız uygulamaları silin

Son olarak, artık kullanılmayan uygulamaları silerek daha fazla depolama alanı açabilirsiniz. Bu, uygulamanın o anda kullandığı tüm önbelleği temizler.

Daha az video ve müzik uygulaması kullanın

En kötü suçlulardan biriIniPhoneDiğer Sistem VerileriMüzikve videoakışıkontrolden çıkmanın bir yoludur (Sistem Veri Depolama). ITunes Store, TV Uygulaması veya Müzik Uygulamasından müzik veya video indirdiğinizde, bunlar Medya altında sınıflandırılır. Akışlar Sistem Verisi olarak sınıflandırılır çünkü sorunsuz oynatma için önbellek kullanırlar.

Tükettiğiniz akış miktarını azaltın veya kısa bir ara verin.

Uygulamalardan önbellekleri silin

IPhone’unuzdaki uygulama önbelleklerini temizlemeyi deneyin.

Bir uygulamanın önbelleğini temizlemek için en iyisi o uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemektir. Spotify’ı silebilir ve ardından tüm geçici müzik akışlarını kaldırmak için uygulamayı yeniden yükleyebilirsiniz. Ancak, indirmeleriniz de silinir.

İstenmeyen öğeleri kaldırmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. IPhone’daki diğer sistem verileri.

IPhone sistem verileri neden bu kadar çok depolama alanı tüketiyor?

Sistem kategorisi, diğer kategorilere (Fotoğraflar ve Uygulamalar) sığmayan her şeyi içerir. iPhone depolama alanınızı hızla doldurabilir. IPhone’un depolama alanı, uygulamalar da dahil olmak üzere farklı kaynaklardan gelen verilerle doldurulacaktır. Diğer depolama alanınızdan çok daha hızlı büyüyebilir. Yükleme yaparak veya yeniden başlatarak iPhone depolama alanınızın boyutunu azaltabilirsiniz.

You may also like...