Blog News

Klavyede bazı tuşlar çalışmazsa ne yapmalı?

Eğer w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c Tuşları Klavyenizdeki bazı tuşlarda sorun yaşıyorsanız, bu sorunu çözmek için birkaç adım atabilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarınızın veya Dizüstü bilgisayarınızın klavye tuşları çalışmıyorsa (örneğin, w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve klavyenizin diğer tuşları), hemen klavyede bir sorun olduğunu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin.

Bazı klavye tuşları basıldığında amaçlanan eylemi gerçekleştirmez (işlev tuşu değil). Başlamadan önce Klavye sorunlarını gidermeBuişlevleri kontroledin. Bu özellikleri kontrol ettiğinizde bilgisayarınızın klavyesinin ayarlarının yanlış olması nedeniyle çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda meydana gelen en yaygın klavye sorunlarından bazılarına bakacağız. Klavyedeki bazı tuşlar çalışmıyor Karşılaştığınız sorunlara çözümler sunacağız. Klavye bazı günler çalışıyor, bazı günler çalışmıyor.

Klavyemde bazı tuşların çalışmaması sorununu nasıl çözebilirim?

SorunuÇözmeBazı klavye tuşlarıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Aşağıda, bazen çalışıp bazen çalışmayan tuşların nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler verilmiştir:

 • Klavye bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.
 • Klavye sürücüsünü güncelleyebilirsiniz.
 • Klavye yapılandırmasını kontrol edebilirsiniz.
 • Klavyenizdeki yapışkan tuşları örtmek için kullanabilirsiniz.
 • Klavye sıvı temasını önlemek için kullanılabilir.
 • Klavye testi yapabilirsiniz
 • Artık klavye bakımı yapabilirsiniz.

Klavye düzgün takıldı mı✔️

Klavyenin bilgisayarınıza doğru şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin. Bilgisayarınızın soketi tam olarak oturmadığında klavyenizin çalışmadığını görebilirsiniz.

Soketler yuvalara düzgün oturmamış veya bükülmüş olabilir. Bu da klavyenin çalışmamasına neden olur.

Klavyenizi bilgisayara bağlamak için USB kullanıyorsanız başka bir USB bağlantısı üzerinden takmayı deneyin. Çalışabilme ihtimali vardır.

Dizüstü bilgisayarlarda, soket düzgün oturmamışsa bazı tuşlar çalışmayabilir. Nasıl yapılacağını biliyorsanız önce klavyenizi kontrol edebilirsiniz.

Klavye sürücüleri correctly✔️ adresinden yüklenir

İyi bir kitap için ikinciöneriÇalışmayan klavye tuşları nasıldüzeltilir K lavye sürücüsünü güncelleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ne yapmalısınız?

  • Denetim Masası Windows Arama Motoru çubuğuna

girin,

 • Buraya Tıklayın Cihaz Yöneticisi İşte bulunduğunuz yerin adresi
 • Pencereyi açmak için klavyeye tıklayın. Sürücüyü Güncelle komutu.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavye sürücüsü güncellenecektir.

Bu sorunu çözmezse, bilgisayarınızın klavyesindeki tuşlardan herhangi birinin takılıp takılmadığını kontrol etmeyi deneyin. Bunlar Ctrl, Shift ve diğerlerini içerir. Sıkışmış herhangi bir tuş bulursanız, elinizle yukarı çekin.

Klavye yapılandırması doğru mü✔️

Klavyedeki bazı tuşlar çalışmıyor Sorunu çözmek için üçüncü önerim olarak klavye dilini kontrol edin.

 • Denetim Masası Windows Arama Motoru çubuğuna girin.
 • Tercih ettiğiniz dili seçin.
 • Klavyeye F tuşu ekleyin
 • Yeni bir giriş yöntemi.

Q tuşunu kesinlikle F Klavye olarak değiştireceksiniz Tuşlarınız tekrar çalışacak.

Mı✔️ adresindeki yapışkan tuşlar

Yapışkan tuşlar, etkinleştirdiğiniz takdirde klavyenizdeki belirli tuşları devre dışı bırakabilen bir özelliktir. Seçeneğin devre dışı bırakılması, cihazınızın önceki durumuna geri dönmesini sağlayacaktır.

Nasıl başlayacağınızı da okuyabilirsiniz.yapışkan tuşları devre dışı bırakma;

 • Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Kolay Erişim Merkezi > Yapışkan Tuşları Ayarla Aşağıda nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler verilmiştir
 • Görünen pencere
 • “Yapışkan Tuşları Etkinleştir” seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın “” seçeneğine tıklayarak yapışkan tuşları devre dışı bırakabilirsiniz.

Yapışkan tuşlar hakkında bilgi Bu makalede daha fazlasını öğrenin.

Klavye üzerinde sıvı teması mı✔️

Klavyedeki bazı tuşlar çalışmıyor Yukarıda listelenen yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, en olası neden klavyenizin sıvıdan zarar görmüş olmasıdır. Klavyeler sıvı teması nedeniyle zarar görebilir. Tuşlar elektrik membranları aracılığıyla bağlanır. Sıvı teması sorunlara neden olabilir.

Klavyenizde sıvı teması varsa, başlangıçta çalışabilir, ancak zamanla bazı tuşlar basmayacaktır. Bunu yapmak için klavyenizi tamamen sökmeniz ve temizlemeniz gerekecektir.

SıvıdökülmeleriGaranti kapsamındadeğildirSadece bir onarım için ödeme yaparak veya bir USB anahtar kartı kullanarak çözülebilir.

Klavyenizin bakımı nasıl yapılır👍

Ayrıca aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: çalışmayanKlavyeBaşlamak için tüm tuşları çıkarın. Klavyeyi sökün ve kontroledinAlt tabanlara kir veya başka maddeler eklenmişse, bunları kontrol edin.

Web’de arama yaparak dizüstü bilgisayarınızdaki tuşların çıkarılıp çıkarılmadığını öğrenin. Bazı dizüstü bilgisayar modellerinin tuşlarını çıkarabilir, böylece altlarına girebilirsiniz. Bazı dizüstü bilgisayarların çıkarılabilir tuşları yoktur.

Yine de kolayca çıkarılabilirler. Ancak, klavyeye küçük plastik parçalarla tutturulurlar. Çok kirli olmadıkça tuşları klavyenizden çıkarmaktan kaçının.

Klavye tuşlarını küçük bir tornavida ile yavaşça çıkarın. Aletin ucu tuşun altına sokulmalı ve hafifçe yukarı doğru kaldırılmalıdır. Tuşun çıkarılması kolay olmalıdır. Tuş kolayca çıkmalıdır. Eğer çıkmıyorsa, zorlamayın. Aksi takdirde klavyenize geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz.

Sabunlu suda bir süre kaldıktan sonra tuşları çıkarın ve tamamen kurumalarını bekleyin. Klavyenizin geri kalanını temizledikten sonra tamamen kurumasını bekleyin.

Bu yöntem, mekanik bir sorunu yoksa klavyeyi orijinal haline geri getirecektir.

Klavye sınavı nasıl geçilir❓

Herhangi bir sorunuz varsa bizimle de iletişime geçebilirsiniz.Klavyenizi test etmek istiyorsanız PassMark KeyboardTest‘i kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest Tuşlarınızı hızlı bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan bir klavye test yazılımıdır.

Bu program hem klavyenizin LED’lerini hem de tuşların işlevini kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca klavyenizin ne kadar hızlı tuş vuruşu yapabildiğini ve ürettiği tarama kodunu da ölçebilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

PassMark KeyboardTest Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Klavyenin bazı tuşları çalış mıyor Aşağıda nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler verilmiştir Bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor Makale bitti.

Bir problemi çözmekte zorlanıyorsanız ne yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Rakam yerine harf yazma sorunuMasaüstüveya dizüstü bilgisayarınızın klavyesini kullanarak ihtiyacınız olan bilgilere erişebilirsiniz. Bu makalede daha fazlasını öğrenin.

Siz nedüşünüyorsunuzKlavyedeki bazı tuşlar çalışmıyor Aşağıdaki alana yorumlarınızı bekliyoruz. Yorumlarınız tarafımızdan anında yanıtlanacaktır. Klavye üzerindeki bazı tuşlar çalışmıyor.

Sorular ve Cevaplar

Klavye tuşları neden çalışmıyor?

Masaüstü bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın klavye tuşları basmıyorsa (örneğin, w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve klavyenizin diğer tuşları), hemen klavyede bir sorun olduğunu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin.

Klavye tuşlarını nasıl çıkarırsınız?

Küçük bir aletle klavye tuşunu yavaşça çıkarın. Klavye tuşunun altından geçmek için aletinizin ucunu kullanın. Hafifçe yukarı kaldırın. Tuş kolayca çıkmalıdır.

Klavye tuşlarımın çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim?

PassMark KeyboardTest programı bilgisayarınızdaki klavyeyi test etmek için harika bir yoldur. Bir donanım test programı olan PassMark KeyboardTest, klavyenizi hızlı bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olur.

Klavyeyi temizlemek için ne kullanabilirim?

Sabunlu suda bir süre beklettikten sonra tuşları çıkarın ve kurumalarını bekleyin.

You may also like...