Blog News

WhatsApp hangi programlama dilinde yazılmıştır?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı oluşturmak için hangi programlama dilinin kullanıldığını merak etmiş olabilirsiniz.

WhatsApp dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp o kadar popüler ki neredeyse herkeste bir tane var gibi görünüyor.

Makaleye göre birçok kişi bir sohbet uygulaması oluşturmak için WhatsApp’ı klonlamaya çalıştı. Ancak bu klonlar, programlama dili nedeniyle WhatsApp’ın birçok özelliği ile rekabet edemedi.

WhatsApp hangi programlama diliyle yazılmıştır?

WhatsApp Erlang dilinde yazılmıştır Bu dil bir programlama dilidir. Bu dil 1986 yılında Joe Armstrong Robert Virding ve Mike Williams liderliğinde Ericsson tarafından oluşturulmuştur.

ERLANG: WhatsApp uygulaması için kullanılan programlama dili. Bu sürümde yeniden yapılandırıldı ve sunucuda (Ejabberd) önemli değişiklikler yapılarak optimum performans elde edildi.

WhatsApp, iki veya daha fazla kullanıcı arasında gerçek zamanlı anlık mesajlaşmaya izin veren bir sunucu olan Ejabberd XMPP’yi kullanır. Erlang, anlık güncellemeleri ve hızlı düzeltmeleri barındıracak kadar esnektir. Bu, WhatsApp’ın uygulamayı yeniden başlatmaya gerek kalmadan değişiklikleri hızlı bir şekilde uygulamasına olanak tanır.

You may also like...