Blog News

Powerbank Telefonu Kaç Kez Şarj Eder?

Birçok kişinin Powerbank telefonu kaç kez şarj edebilir konusu hakkında bir sorusu var. Ne kadar yükseğe çıkarsanız, o kadar pahalı olur. мнут мнут мнут мнут мнут мнут?????????? Batarya ne kadar çok değer sunarsa, o kadar uzun süre dayanır.

Powerbank modelleri Aksesuarlar günümüzde en popüler olanlarıdır. Powerbank’ler farklı şirketlerden farklı kapasitelerde gelir. Ayrıca onlarca ve hatta yüzlerce farklı özelliğe sahiptirler. Powerbank satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerBu yazımızda konuyu ele alıyoruz.

MAh nedir?

Güç bankaları, diğer tüm telefon veya tabletler gibi, pillerin kapasitesini gösteren bir mAh derecesine sahiptir. mAh, miliamper saatin kısaltmasıdır (İngilizce miliamper saat olarak da bilinir).

Bu terim, cihazın saatte kaç miliamper depolayabildiğini ve verebildiğini göstermek için kullanılır.

1 Amper = 1.000 mAh

Powerbank Nelerden Yapılır?

Powerbank’ler 2 ana unsurdan oluşur.

  • Şarj edilebilir pil Nominal bir voltajda (V) belirli bir kapasitans (mAh) ile.
  • Elektronik devre Şarj edilebilir hücrenin şarj işlemini ve deşarjını kontrol eder ve ayrıca önemli işlevleri yerine getirir. aşırı voltaja karşı koruma, aşırı deşarj, sıcaklık kontrolü vb.

Powerbank pilleri lityum-iyon hücrelerden (LiIon) veya LiPo (lityum polimer) hücrelerden yapılabilir.

Genellikle 3,7 volt ve 5000 miliamper saat (mAh) arasında nominal gerilime sahip hücreler kullanılır. 3,6V, 3,85V veya 3,8V gibi başka hücre voltajları da mevcuttur.

Bir powerbank için reklamı yapılan kapasiteyi gördüğünüzde, bunun dahili pilini ifade ettiğini daima unutmayın.

Şarj cihazlarında 5v 1A ve 2A ne anlama gelir?

Kullandığınız şarj cihazlarını kontrol edin. Genellikle 5v 1A çıkış gücü yazacaktır. 5V sabit USB çıkışlarıdır. Ancak amper değerleri değişkendir.

1A çıkış gücüne sahip bir şarj cihazının şarjı 2000 mAh’lik bir bataryanıngörevini tamamlaması yaklaşık 2 saat sürer.

Hızlı şarj aslında yüksek çıkış amperine sahip şarj cihazlarıdır. 5v 2A Çıkışa sahip bir şarj cihazı size bir Batarya 2000 mAhşarj edecektirAyrıca aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Bir saat. Böylece, 1A‘lik bir şarj cihazından iki kat daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Açıkçası, daha hızlı başka şarj yöntemleri de var. Genel olarak özel bobinler ile akım arttırılarak şarj hızı iyileştirilir.

Bir Powerbank telefonu kaç kez şarj eder?

Denklemi tamamen boşalmış veya yalnızca %10’u kalmış bir pil kullanarak hesaplayın.

Telefonunuzu Powerbank kullanarak şarj etmeyi planlıyorsanız aşağıdaki gibi hesaplayın.

Şarj Sayısı = (Powerbank Kapasitesi * 2/3)/ (Cep Telefonu pil kapasitesi)

Örneğin, cep telefonunun pili 3000mAh iken powerbank pilinin 20000mAh olduğunu düşünün.

Şarj Sayısı = (20000 * 2/3)/3000= 4,4

Akıllı telefonunuzu 20000 mAh’lik bir güç bankası kullanarak 4,4 kez şarj edebilirsiniz.

Pili tamamen boşalmamış bir akıllı telefonu şarj etmek istiyorsanız (örneğin %20’nin altına düşmüş bir cihaz) hesaplama aşağıdaki gibidir:

Şarj Sayısı = (Powerbank Kapasitesi * 2/3)/ (1-(Telefon Pil Kapasitesi/100) * Cep Telefonu Pil Kapasitesi)

Cep telefonu pilinin sırasıyla 3000mAh ve 20000mAh olduğunu varsayarsak, powerbank 20000mAh kapasiteye sahip olacaktır.

Şarj Sayısı = (20000 * 2/3)/(1-(20/100)*3000) = 5,5

Telefonunuz %20 şarjlıysa, 20000mAh’lik bir powerbank ile 5,5 kat şarj edebilirsiniz.

Powerbank’i neden üçte iki ile çarptığımızı merak edebilirsiniz. Güç bankaları %100 verimli değildir ve bu yüzden güç kaybederler.

Bir powerbank seçerken, cihaz üzerinde listelenen kapasitenin her zaman doğru olmayabileceğini unutmayın. Bir güç bankasının kapasitesi, voltaj dönüşümü veya kendi kendine deşarj nedeniyle enerji kaybı gibi birçok faktörden etkilenebilir.

Çoğu durumda, powerbank’in gerçek kapasitesi, belirtilen kapasitesinin yalnızca yaklaşık 2/3’ü kadardır. Bir powerbank seçerken, düşük kapasiteli bir powerbank’in cihazınızı tam olarak şarj edemeyebileceğini unutmamak önemlidir.

Isı, günümüzde pil teknolojisinde hala önemli bir faktördür. Şarj kablosu ve powerbank’in bekleyeceği alan daha fazla kayba neden olacaktır.

Powerbank Telefona Zarar Verir mi?

Düşük kalitedeki powerbankler cep telefonlarının pil ömrünü azaltabilir. Pil ömrü zaman içerisinde azalabilir.

Bunları Siz de Öğrenebilirsiniz!

Lityum-iyon pil içeren güç bankaları check-in yapılamaz. Bunlar yalnızca el bagajınızda saklanmalı ve 100Wh* değerini aşmamalıdır.

Powerbank’in tamamen şarj edilmesi ve boşaltılması (tam döngü) gerekmez. Herhangi bir noktada %10, %20 ve hatta %30 ekleyebilirsiniz. Kısmi döngüler bile bir Lityum İyon Pilin ömrünü uzatabilir.

Bir Powerbank ortalama 300 kez şarj olabilir. Yukarıda belirtilen İpuçları ve Püf Noktaları Powerbank’inizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir.

Bir Powerbank Nasıl Test Edilir

  • Telefonunuzu tamamen şarj edin
  • Powerbank’inizi %100 şarj edin
  • Telefonunuzu bir powerbank ile şarj edin
  • Telefonunuzu tamamen şarj olduğunda kullanın.
  • Telefonunuz tamamen şarj olduktan sonra tekrar fişe takabilir ve tam bir saat daha şarj edebilirsiniz.
  • Telefonunuz kapalıyken bile %100 şarjlı Powerbank’inizden kaç tam şarj alabileceğinizi keşfedin.

Powerbank’in telefonu kaç kez şarj edebileceğine ilişkin makale sona erdi

Powerbank Sıkça Sorulan Sorular

Powerbank ne sıklıkla şarj edilir?

Genel olarak, Powerbank’iniz ne kadar uzun süre dayanırsa, o kadar sık şarj etmeniz gerekecektir. Powerbank’inizi yalnızca gerektiğinde şarj edin. Nadiren kullansanız bile Powerbank’inizi her 3 ayda bir şarj etmelisiniz.

Telefonumu kullanırken Powerbank ile şarj edebilir miyim?

Telefonunuzu bir powerbank ile şarj ederken kullanmak zararlı değildir. Telefonunuzu şarj ederken biraz ısındığını fark edebilirsiniz. Bu normaldir. Telefonunuzu şarj ederken, kullanmaya devam edeceğiniz için pilin tam olarak şarj olmayabileceğini bilmelisiniz. Tam olarak şarj olmasını istiyorsanız, şarj olurken cep telefonunuzu kullanmamalısınız.

Neden bazı Powerbank’ler diğerlerinden daha yavaş şarj oluyor?

Bazı powerbank’lerin şarj olması için daha fazla zaman gerekir, çünkü piller daha büyüktür ve daha fazla enerji depolama kapasitesine sahiptir. Yüksek kapasiteli 20.000 mAh pilin şarj edilmesi 40 saat sürebilir. En fazla 000 mAh’lik daha küçük güç bankalarını şarj etmek ise yalnızca birkaç saat sürebilir.

Powerbank’in ne kadar süre şarj edilmesi gerekir?

Powerbank’i yalnızca tam şarj olması için gereken süre kadar şarj edin. Cihaz tamamen şarj olduktan sonra güç kaynağıyla bağlantısı kesilmelidir. Kullanım kılavuzu, Powerbank pilinin tamamen şarj olduğunu nasıl anlayacağınızı size söyleyecektir. Ancak çoğu Powerbank, kalan enerji miktarını gösteren bir ışıkla birlikte gelir. Şarj olmasının ne kadar süreceği Powerbank türüne bağlıdır. Ağır hizmet tipi bir Powerbank’in şarj olması daha hafif bir Powerbank’e göre daha uzun sürecektir. Genel olarak, bir Powerbank’in tamamen şarj olması 1 ila 2 saat arasında sürer!

Powerbank’i gece boyunca şarj edebilir miyim?

Powerbank’inizi gece boyunca şarj etmekten kaçının. Önemli bir hasara yol açma olasılığı düşük olsa da, pil ömrü zamanla azalabilir. Düşük kaliteli Powerbank’leri tamamen şarj olduktan sonra özellikle doğrudan güneş ışığı altında takılı bırakmak aşırı ısınmaya neden olabilir. Maksimum kapasitesine ulaştıktan sonra Powerbank’inizin bağlantısını her zaman kesin.

Bir Powerbank ne kadar dayanır?

Bir powerbank’in ömrü ürüne bağlı olarak değişir. Ancak, genel olarak bir powerbank en az birkaç yüz şarj döngüsü boyunca dayanmalıdır. Powerbank’inizi sık kullanırsanız daha fazla şarj döngüsü kullanırsınız. Daha yüksek dayanıklılığa sahip powerbank’ler 1.000 şarj döngüsüne kadar dayanabilir. Ancak, daha küçük Powerbank’lerin çoğu yalnızca 200 veya 300 şarj döngüsüne dayanabilir. Powerbank’lerin yaşı, kullanım ömürleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Cihazların içindeki piller yaşlandıkça daha az etkili hale gelir.

You may also like...